Bollywood Klişeleri , İngilizce

23:51:00

  Evvvveeett şimdi Dünyanın en önemli konusu olan bir konu ile ilgili yazıcammm  o da , Bollywood filmlerinde ki İngilizce ile kafasını bozmuşların klişesi - evet gerçekten muhteşem bir konu - . Artık o kadar çok filmde bu konu geçiyor ki , rahatlıkla buna klişe diyebilirim  . Çok ironiktir ki , abartı olmasın ama Dünyadaki en ilginç İngilizce aksanına sahip bir milletin bu kadar İngilizce konuşma ile kafayı bozutmasına anlam veremiyorum . Filmlerden gözlemlediğim kendi çıkarımlarıma göre , ne kadar iyi İngilizce konuşursan bir anda kast sisteminde yükselmiş bile oluyorsun , diğer konuşamayanlarsa parya oluyor bir anda .  Adamların kast sistemi gibi 21. yüzyıla hiç uymayan , tam bir patolojik vaka olmalarına rağmen , dert edindikleri şey bu , İngolozcoo konuşmak . Neyse yeterince sinirlendiğime göre, izlediğim Bollywood filmlerindeki , üşütmüş ' English loverlarını ' sıralıyorum ;

1 . English Vinglish


  Listemin birincisi tabi ki de , ismi ile müsamma olan bu film , ingilizce mingilizce gibi bir meali olan , Rahmetli Sridevi'nin - ki kendisi muhteşem bir oyuncudur ve Hintlilerde çok severdi halen daha üzülürüm ölümüne - başrolünü oynadığı , çok güzel bir filmdir . Çok güzel bir öz eleştiriye sahip olan ve çokça da güldürüp ve hüzünlendiren çok samimi bir filmdir . Ailecek defalarca izlemişizdir , biraz kendimizi Amerika da ki halimizde gördüğümüzden olsa da gerek çokça da sevmişizdir .

  Başrol ablamız iki çocuk anasıdır ve dünyanın en büyük suçuna sahiptir , o da , İngilizce konuşamaması (!) . Sürekli gerek ailesi olsun gerek alakalı alakasız bütün insanlar bu sebeple onu aşağılarlar . Durum buyken Amerika da ki yeğeni evleneceği için 5 haftalığına , tek kelime İngilizce bilmeden gider ve orada sadece 5 hafta içinde İngilizce öğrenmeye çalışır . 

2. Hindi Medium

  Konusunu şurada ayrıntılı yazdığım,  çok sevdiğim ve yine bolca öz eleştiri içeren ailecek izlenecek bir filmdir .

  Sonradan görme zengin ailemizin , okula başlayacak olan kızları için şehrin en iyi aynı zamanda pahalı ve tabi ki İngilizce eğitim veren okuluna sokmaya çalışırken girdikleri komik hallerini anlatan aşırı keyifli bir film .

3. Happy New Year
   Koskoca Shahrukh Khansın sen niye böyle bir posterdesin 
  İzlemesem bir şey kaybetmezdim dediğim vasat Amerikan komedisi tadında bir filmdi ama Shahrukh Khan için izlenebilir .

  Büyük bir soygun için bir araya gelen bir ekibin , soygunu yapacakları yeni yıl gecesi bir dans yarışmasına katılırlar , yarışmaya onlara hızlıca hazırlayacak olan Mohini ile de böylece tanışırlar . Eeee bunda İngilizce takıntısı nerede diyecek olursanız , saf kızımız Mohini , tek kelime İngilizce bilmez ama en büyük zaafı da İngilizce konuşan kişilerdir - püüüü ben sana ne diyeyim şimdi Mohini - .

4. Daawat - E - İshq
  Bir poster bu kadar kötü olabilirdi galiba
  Yine aşırı sevdiğim, ne zaman moralim bozuk olsa izlediğim bir film , tam şuracıkta uzunnn uzadıya yazmıştım . Çok sevdiğim, derin bakışlı Aditya oynuyor , tipi asla gerçek Aditya gibi durmasa da , muhteşem bir oyunculuğu var bu filmde - kısaca izleyin hahahaha - .

  Gullu çeyiz parası az olduğu için evde kalmış bir kızçemiz , hayali ise ' Amerika da ' ayakkabı tasarımcılığı okumak . En büyük damat adayı kriteriyse , ' Amerikan aksanıyla ' düzgün İngilizce konuşan biri - bak bak kritere bak kafayı yiyeceğim - . Gullu 'nun çeyiz parası ile istediği standartta (!) birini bulamaz tabi ve sinirlenip erkek milletinden intikam almak için kılıp değiştirip zenginmiş gibi yaparak , kendine zengin bir kurban seçer , amacı yüklü miktar çeyiz isteyen zengin kurbanını dolandırıp parası ile Amerika'ya kaçmaktır . Bunun için , eğitimsiz , kıro mu kıro ve en önemlisi İngilizce konuşamayan kebapçı Tariq'ı seçer .

Aradığım romantizm budur 😂

Artı ; Slumdog Millionaire

  Bu film ise üsteki filmlerin tam tersi , başrolümüz Dev Patel 'in İngiltere de büyümesi nedeniyle , İngiliz aksanıyla Hintçe konuşuyor  , tabi durum böyle olunca Hintliler tarafından çok eleştirilen ve sevilmeyen bir film olmuş . Çok garip ve komik çünkü , Bollywood için çok ütopik bir olay , normalde Hint aksanıyla İngilizce duymaya alıştık ama İngiliz aksanıyla Hintçe düşünce bile çok komik .

  Bu filmi bilmeyen yoktur ama yine de konusunu yazalım . Jamal, Kim Milyoner Olmak İster'e katılan , yoksul bir gençtir . Ama şansı ile en son soruya kadar çıkar , bu eğitimsiz fakir çocuk nasıl bilebilir ki diye düşünen polis Jamal'ı tutukluyor ve hikaye bundan sonra başlıyor . Jamal  bütün soruları nasıl bildiğini başlıyor anlatmaya , hepsini çocukluğundan itibaren yaşadığı zorluklarla öğrenen Jamal 'ın geçmişine gidiyoruz böylece . Hintliler sevemese de benim çok keyif aldığım , etkileyici ve şaşırtıcı bir filmdi.You Might Also Like

12 yorum

 1. ingiliş vingiliş. çok tatlı ivit. diyerlerini izliycem ay saol yaaa özellikle şu aradığım romantizm dediğini izleyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy o film çok komikli ben çok seviyorum ,resmen neşe kaynağım :D

   Sil
 2. Bayadır izlemiyorum Hint filmleri. Bu liste çok iyi geldi. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 3. Aamir Khan gibi birinin olduğu sektörde çok fazla çalışmaları gerekebilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aamir Khan onların en büyük destekçileri zaten ^^

   Sil
 4. Milyoner dışındakileri izlememiştim teşekkür ederimm :)

  YanıtlaSil
 5. Saliha Abla, Daawat e İshq filmini izledim iyiki izlemişim keyfimi yerine getirdi 2 gündür şarkısını dinleyip duruyorum Mannat'tı sanırım ismi, şarkılarıyla ve konusuyla beni derinden etkiledi açıkçası :D
  Var mı bunun gibi önereceğin komikli filmler :)
  Hayırlı ramazanlar bu arada ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı Ramazanlar ^^ Heheheheehe çok güüüüzeeeelll dimi :D
   Oooo çok var ama ben, gori tere pyaar mein çok seviyorum, tarzları benziyor, çok eğlenceli. Sonra istersen, yine söylerim :D

   Sil