O Niye Öyle Oldu Ki Şimdi ; Starbucks

04:16:00

  Moda olan her şeye gıcığım hatta irite oluyorum her şeyden nefret ediyorum . Şimdi saymaya başlayabilirim ama buna ne sayfa dayanır nede benim sinirlerim . Popüler kültür , birilerini zenginleştirmek için öyle şeyler yapıyor ki aklınız almaz . Son bir kaç yıldır hakkında araştırıp okudukça , gitgide popülariteden daha da iğrendim . Zengin olan markaları globalliğini arttırarak , zenginliklerine zenginlik katmaları ve bunun getirileri çok korkunç .


  Bütün dünyaya aynı yemeyi yedirmeyi çalışmaları , aynı kıyafetleri giyindirmeleri ve sonuncunda gitgide robotlaşan bir dünya . Bu kimilerine göre, korkunç bir yakın zaman senaryosu , bana göreyse zaten çok uzun süredir etkisi altında olduğumuz oyun , yavaş yavaş hepimizi ele geçiriyor . Ve ben bunları düşündükçe dehşete kapılıyor bu sistemin elinden nasıl kurtulacağız diye durmadan düşünüyorum .

  Ama şuanda bu konuya bu kadar girmesem iyi olacak , çünkü çıkamıyorum . Şimdi değinmek istediğim konu , bu konunun dallarından biri dene de bilir çünkü konumuz ' Starbucks ' . Hani şu instagramda, üç fotodan biri olan,  uğruna sıralara girilen , abidik gubidik , içinde ne olduğu belli olmayan , şeker miktarından , Allah' a emanet alınan,  ismini telaffuz edemeyip rezil olunan , bir öğünün parasını yatırılan , ağızı yaya yaya , ' abbii starbuckstan kahve içmeyince kendime gelemiyorum ' denilen , Pelinsular ' ın resmi  toplanma mekanı var ya , haaa işte o . Şimdi yerden yere vurdun hiç mi gitmedin denilecek olursa , gittim ne yalan söyleyeyim , ama bir sorun neden gittin yada ne zaman gittin .

  Starbuck ile tanışmamız , 6-7 yıl öncesine dayanıyor - sisler , bulutlar eşliğinde geçmişe gidiş  hahhaha - , o da Amerika da  babamın şehir merkezinde internete girmesi gerekmesi ile bizim , starbucksa mecburu giriş yapmamız ile oluyor . Tabi o zaman ne bileyim bu starbucksa gıcık olacağımı . Her neyse , babam kahve alırken bizde oturduk , ben etrafı inceliyorum ama nasıl güzel bir ortam anlatamam . Oturma kısmı minicik tutup , geri kalan alanı , raflar dolusu kitapla doldurmuşlar , ufak bir kütüphane gibi . Amerikanlar rahat insanlar ve bizim gibi temizliğe de pek kafayı takmıyorlar , sandalyeleri bırakıp , kitapların önüne yere serilmişler kitap okuyorlar . Ben şok oldum tabi , böyle bir şey beklemiyordum vakit olsa mükemmel İngilizcem (!) ile başlayacağım kitapları okumaya .

  Birde gelin ülkemizde ki starbuckslara dönün bir bakın , her zaman olduğu gibi kendimize batının gereksiz yanını almış ve bize gereken ilmi boyutundan kaçmıştık  . Sonra annemle bu konuda  konuştuğumuzda , bizim için oldukça üzücü olan bir şeyi fark ettik . Starbuckların mantığı , Osmanlı kahvehane kültürü ile aynıydı .


  Yani şöyle ki , eskiden kahvehaneler şimdi olduğu gibi değildi , boş beleş , kumarcı tiplerin , zaman öldürme mekanı değildi . Birer ilim meclisiydi . Halkın birçok farklı kesiminden insanın bir araya gelmesine sebep olan kahvehaneler , ilim , sanat ve edebiyat bilgisi olanlar tarafından da ziyaret edilirmiş , tabi doğal olarak bu konuların konuşulduğu sohbet ve ilim meclisleri haline gelmiş . Kimileri toplanıp , kitap okuması yaparmış ve bunun üzerine yine sohbetler yapılırmış , tabi okumayı bilmeyen kısımda toplanırmış yanlarına onlarda dinlermiş , bazı kaynaklarda da bu okumadan sonra okuyana para verilirmiş  . Kanuni Sultan Süleyman döneminde , kahvehanelerde okunması için eserler yazılmış .

  Kısaca bu mekanlar , ilimle , edebiyatla, sanatla, doluydu . Fakat gelin görün ki , Osmanlının bu güzel kültürü bizlerde olması gerekirken batıda vuku buluyor ama üzülmeyin biz medeniyeti aldık canım , staarrbaaksımız var ya , yani ne olsun dimi (!) ? İnsan sormadan edemiyor , neden batının hiçbir zaman işimize yarayacak bir şeyini almıyoruz , niye ilimde örnek almamız gerekirken niye sadece böyle gereksiz teferruatı alıyoruz . Bizim onlara ilimi verip yerine aldıklarımız korkutucu . Günden güne , ilimden uzaklaşıyoruz . Okul bitiren insan seviyesi çok yüksek , fakat ' okuyan ' insan yok . Bu böyle yürümez , yavaşlar , tökezler sonrada yıkılır . Yıkıntılar arasında , bir nesil yetişmez , yetişmiş olan (!) nesilde heba olur .

You Might Also Like

35 yorum

 1. Biliyor musun ortaokul 5-6. sınıflar oraya gidip kahve içmekten söz ediyor! Bir kahveden çok ötesi maalesef, hamburgeci mc ile kahveci starın arkasında ne dolaplar dönüyor. Niye özenti olalım ki sorusunu Necip Fazıl ne güzel anlatmış.
  Batıya özene özene özümüzü kaybettik...
  Oysa biz batının hayranlıkla izlediği gıpta ettiği bir medeniyettik...
  Ellerine yüreğine sağlık, sevgiyle kucaklıyorum seni.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O yaşta bunları istemesi başka dert ama birde kahve boy uzamasını durduruyor :(
   Hamburgerciler de , başka dert :(
   Çok teşekkür ederim yorumlarınız için ^^

   Sil
 2. popüler kültür maalesef herkes aynı bilinçte olmuyor....

  YanıtlayınSil
 3. Starbucks'dan ne yerim ne de içerim. Valla bir şeyim de eksik olmadı bu yüzden çok şükür. :D Bunların hepsi kapitalist dünyanın bize oyunlarından bir tanesi sadece. Miss gibi güzelim türk kahvemiz dururken şahsen hiç tercih etmedim o markayı da. :) Çok yerinde bir yazı olmuş,yüreğine sağlık!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben böyle acayip kahveleri de seviyorum da ama kendim yapıyorum , Türk kahvesi de güzel ama benim tansiyonumu çok düşürüyor çok nadir içiyorum bende :D

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Maalesef ki toplumumuzun kanayan yarası :(

  YanıtlayınSil
 5. heeeey çok çok iyi yazmışsıın eveeeet ama bunların önüne geçmek olanaksız yaaaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu beni daha çok üzüyor :( neden önüne geçemeyelim , eğer ki insanlar bilinçlenir ve ne istediklerini bilirlerse bence o zaman önüne geçilebilir ^^

   Sil
 6. Aaaaaa aç artık yorumları :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah ahhh , zor yetişiyorum , tükendim resmen mayıs , anca açabildim :(

   Sil
  2. Tükenme Tükenme Geldim yeni yazını görmeye Benden beter oldun :))) Hadi yeni yazını bekliyorum :)

   Sil
  3. Tükenmek yok artık , bu yıl hedefim bu mu olsa acaba :D ama yine yetişemiyorum ya :(

   Sil
 7. Böyle olmamız da Batının bir düzeni aslında yani planlı bir şekilde tasarlanmış.
  Yillaaaar yillaaar evvelinde makine icadı meydana gelince tüketim artmış Avrupada haliyle makinelerin ürettiklerini Avrupa'daki insanlar tuketemez olmuşlar böylece özellikle yazar gibi geniş kitlelere sesini duyurabilmek insanlar vasıtasıyla Avrupa yani Batı kültürü her kıtaya yayılmaya başlamış ki bu insanlar da makinelerin ürettiklerini tuketsinler.
  Böylece herkes kendi kültürünü unutarak beğenmeme noktasına gelmiş ve popüler kültür dediğimiz hal meydana gelmiştir.

  Moda olan hiç bir şeyi ben de sevmem yazı nefisti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ciddi bir kültürsüzleştirme kampanyası var ve bu çok üzücü :( batı bizlere kültürümüzü unutturmaya çalışıyor ve başarmış gözüküyor maalesef ki :(
   Yorumunuz için teşekkürler ^^

   Sil
 8. Aşırı pahalı ve gereksiz bir popüler kültürümüz oldu Starbucks sayesinde bence de. Sinemaya gittiğimde bir kat aşağıda Starbucks var bazen olur ya insanın aklına esiyor şurada farklı bir şeyler deniyelim...
  En son gittim ne denemiştim unuttum, acayip bitkili bir çay idi. İğrenç idi iğrenç. İçemediğim şeye o kadar para bayılmak da sinirimi bozdu tabii.
  Şimdi gençler diyeceğim 15-19'lu yaşlar grubu sanki çok elzemmiş gibi oradaki kahvelerin her bir türlüsünü ezbere bilip (resmen balista ile aşık atacak kadar) dilleri dönmeye dönmeye sipariş vermiyorlar mı... Çok sinir oluyorum...
  Maalesef kültürümüz muhtemelen geri dönülemez bir şekilde kalıcı ve yararlı işler yerine gelip geçici eğlencelere daha meraklı bir şekilde önü hiç de açık olmayan bir geleceğe doğru yol alıyor...
  Yansıttların açısından üzücü ama gerçekçi bir yazı olmuş...
  Kalemine sağlık...
  Bu arada merhabalar :) Keşfe çıkmıştım seni buldum :) Aldım takibe bakalım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani ben en son arkadaşımın merakı yüzünden gitmiştim ondada , hiçbir şeyin adını bilmiyordum arkadaşımda , kahve sevmez gelmiş baristaya , ben kahve sevmiyorum ne içebilirim diyor , adam o zaman niye geldiniz bakışı attı sonrada meyve suyu mu , ilaç mı ne olduğu belirsiz bir şey verdi , midem bir hafta bulandı :( birde bir güzel kazık yedik , tam delirme nedeni .
   Teşekkürler yorumun için ve hoş geldin ^^

   Sil
 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Keşke gereksiz şeylere özenmesek:)

  YanıtlayınSil
 10. Aynen kahve kültürünün merkezi starbuckslara yenik düşünüyor. Hiç bir şeyi yönetmeyi marka haline gitrmeyi bilmiyoruz ki. popüler kültür 2-0 hep galip

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kültürün merkeziyiz aslında gerçekten de , fakat gittikçe kültürsüzleşiyoruz :(

   Sil
 11. 38 yaşımda ve 10.12.2017 tarihinde müşerref oldum kendileriyle ve mekana ait olmadığımı hissettim. Tamamen merakımdan girdim ve ilişkimizin yürümeyeceğini anladım.

  YanıtlayınSil
 12. Yanıtlar
  1. Deep, kocaman kocaman , kalpler göndermek istiyorum sana ^^

   Sil
 13. Merhaba Saliha abla, sana bir şey danışmak için e mail adresini alabilir miyim :)
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunu geç gördüm kusura bakma :( e mailim , tsalihanur99@gmail.com ^^

   Sil
  2. Teşekkür ederim 😊💕

   Sil
 14. starbucks ne ola ki..benim bildiğim tek kahve eminönün de kuyruğa girdiğimiz mehmet efendi..koruma altına alınmalıyım türünün son örneği olarak:)

  güzel olmuş içerik..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Offf şimdi kokusu burnuma geldi de oranın , ahh canım çekti :D

   Sil
 15. Hatırlayanlar vardır mutlaka; eskiden kahvehane denmezdi, kıraathane denirdi. Bir kahveninin kırk yıllık hatırı da yine bu kahvehane atışmalarında ortaya çıkmıştır. Pöpüler kültürün zararları yaz yaz bitecek gibi değil sanırım :(((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet , kıraathane deniyordu :D Bunu bilmiyordum işte , nasıl atışmışlarda 40 yıl hatırı kalmış yada artık nasıl atışmışlarsa unutulmaz olmuşlar :D

   Sil

//]]>