Türk İşi Dondurma

17:42:00

  Ali Atay' ın son filmi , Turkis-i Dondurma yada Türk işi dondurma . Ben BA YIL DIM ama işsiz ekşi yazarlar yine bomboş ve sallamasyon yazıları ile yerden yere vurmuşlar . Hadi tamam onlar yazsın, özgürlükleri falaan filan da bunları baz alarak film izleyen güruh var ya , şaka gibi ! Neyse ben iyicene tansiyonum çıkmadan filme dönüyorum , filmimizi, bayıldığım , hayran olduğum , muhteşem ve ötesi oyuncu Ali Atay için izlemiştim , hiç kötü bir yapımda çalıştığını görmedim bu adamın ve iyi ki de izlemişim , harika çıktı film . 


  Filmin hikayesi gerçek bir hikayeden uyarlanmış ,  Avusturalya'ya göçmüş, iki Türk genci olan  Maraş dondurmacısı Üsküplü Mehmet ( Ali Atay ) ve Devecilik yapan Ali ( Erkan Kolçak Köstendil )  kendi hallerinde yaşamaya çalışmaktadırlar . Onlar böyle yaşayıp giderlerken haber gelir ki , Osmanlı da Dünya Savaşına girmiştir . Bunu duyunca iki gençte hemen orduya katılmak için ülkelerine dönmeye karar verirler ama karşılarında , düşman olarak savaştığımız İngiltere ' nin etkisi ve kontrolü altında olan fakat savaşla da hiçbir alakaları olmayan Avusturalya devleti vardır . Cevapları , ' bizi cephede öldürmeniz için size izin mi verelim?' olur .


  Vatanlarına dönemedikleri gibi yaşadıkları kasabaya gelen İngilizler , halkı kışkırtıp , onların düşman olduklarına inandırmışlardır . Tabi ki İngilizlerin tek geliş amaçları bu değildir , İngiltere ordusuna asker almak için adam toplamaya gelmişlerdir , daha çocuk yaştaki erkekleri zorla orduya katarlar . Bizim Ali ve Mehmet de adadan kaçak olarak gitmenin yollarını arasalar da bulamayınca , Avusturalya da kalıp, burada tek başlarına Ülkelerini müdafaa etmeye karar verirler . Ve asıl hikaye buradan sonra başlar …

* Filmle ilgili spoiler vermeden bir şeyler demem gerekirse öncelikle ,

* Filmin başları ve devamında bolca güldük , çok eğlenceliydi ama ikinci yarı özelliklede son yarım saat , ağlamaktan helak etti , ben film bitti halen ağlıyorum , yüzümü yıkadım ama halen ağlıyorum çok fena oldum . Aslında aşırı hüzün , dram filmi değildi ama çok içten bir film olmuş insan etkileniyor ister istemez .

* Savaşın farklı bir yüzünü göstermişler , klasik savaş filmlerinden çok farklı olmuş . Gerek, Ali ve Mehmet'in savaş sırasında ülkelerinden uzak olmaları . Gerek , Anzakların nasıl kandırıldıkları ve piyon oluşları , savaşa katılmak istemeyen çocukların üzerindeki sosyal baskılar , arkalarda anne ve eşlerin savaşa karşı yaptıkları protestolar . Savaşın arkasında kalanları güzel işlemişler .


* Ali Atay'a Rumeli şivesi ile konuşmak çok güzel olmuş .

* İngilizce konuşmaya çalışıp konuşamamaları çok komikti , mübarek animal kısmı özellikle çok güldürdü 😂 .

* Film boyunca Mehmet ve Ali'nin verdikleri mücadele ve uğraşı izlemek çok keyifliydi .

* Ama kadınların kıyafetlerine anlam veremedim , her ne kadar yabancı bir ülkeye göçmüşte olsalar , o kadar kısa zamanda kıyafetleri asimile olur muydu bilemiyorum . Şebnem Bozoklu film boyunca ' Güzel ve Çirkinden ' çıkma gibi dolaştı durdu , hani Belle'nin şatoya gitmeden önceki mavi elbisesi var ya , işte tıpatıp aynıydı .

You Might Also Like

6 yorum

 1. Bu aralar hep yabancı film izliyorum. Bir ara bakacağım Türk filmlerine. Bu da iyiymiş.😇

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy bende ama Ali Atay filmde olduğundan dolayı içinnn ^^

   Sil
 2. süpermiş bizimkileri götüreyim ben bu filme bu hafta bari...

  YanıtlaSil
 3. tımıms izleriim. son yazıma senden minnoş bir gif koyduuum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiihihihi , koy deep istediğin kadar bende zatin tumblr dan buluyorum ^^

   Sil